查看: 6786|回复: 1

2016年波兰十大新闻(中波文)

[复制链接]
扫一扫,手机访问本帖
发表于 2016-12-13 07:03:10 | 显示全部楼层 |阅读模式
波华资讯微信公众号
07.13-nato-summit.jpg
《波兰华人资讯网》评选2016年波兰十大新闻:
(Polska wersja na dole
波兰语翻译见2楼)

一,7月华沙北约峰会
华沙北约首脑峰会于201678-9日在华沙国家体育场举行,来自52个国家的代表,包括28个成员国的元首和政府首脑、联合国和欧盟领导人以及11个国际组织的代表在内的约2.5万名代表参会,大约2000名记者对峰会进行报道。

二,克拉科夫世界青年日
2016726日至31日在克拉科夫举行世界青年日教皇方济各莅临欢迎庆典,向来自世界各地的约200万朝圣者致词并举行弥撒。

三,波兰宪法法庭危机
耗时长久的波兰宪法法庭危机从去年11月新政府上台后爆发至今,引发波兰国内、欧盟、美国等各地高官和人权机构的强烈批评。宪法法庭对修正案的否决裁决被波兰政府搁置而不具法律约束力,政府和宪法法庭都指责对方违宪。伴随着一些列引发争议的议案出台,波兰朝野对抗愈演愈烈,包括公民纲领党、现代波兰党、波兰人民党及新崛起的波兰捍卫民主委员会在内的反对派组织,多次号召民众走上街头抗议示威。

, 波兰安全形势恶化
随着北约在其东侧部署更多针对俄罗斯的武器装备和部队,俄罗斯在与波兰接壤的加里宁格勒飞地部署了具有核威慑能力、射程达700公里的伊斯坎德尔弹道导弹,又在波罗的海军事基地部署了防御导弹系统和新的红宝石超音速反舰导弹。北约和俄罗斯互相指责,各方动作不断。

, 波法关系因军购合同取消而倒退
10月波兰法律公正党政府取消前政府向法国订购价值35亿美元的50狞猫直升机合同,在华沙与巴黎之间引发外交危机。法国总理奥朗德、外长艾罗和国防部长勒德里昂相继推迟访问波兰的计划,并威胁说要重新检视与波兰的军事合作。

六,反全面禁止堕胎游行
引发全国性大规模抗议活动的全面禁止堕胎法案草案,在波兰执政党和宗教界人士软化立场背景下,于106日在波兰议会被撤销立案。

七,波兰政府重新启动对2010斯摩棱斯克空难的调查
一直对总统坠机事件持怀疑态度的波兰法律公正党,在执政后重启对造成包括总统卡钦斯基在内的96位波兰高层精英死亡的2010斯摩棱斯克空难的调查,声称总统专机受到爆炸物攻击,否认前政府得出的坠机事件是一场意外"的结论。
波兰出品的阴谋论电影《斯摩棱斯克》及德国异类作家于尔根·罗斯的新书《2010斯摩棱斯克,改变世界的阴谋》相继问世。
目前波兰现政府把已经埋葬的包括莱赫·卡钦斯基及其夫人在内的遇难者遗体挖出来做炸药测试,但一些遇难者家属表示反对。

八,维谢格拉德的影响力加强
由波兰、匈牙利、捷克和斯洛伐克组成的维谢格拉德四国集团日趋活跃,步调一致引领新欧盟,在难民分配方案、欧盟内民主自由度、北溪2德俄天然气管道项目等涉及欧洲能源安全问题方面连连发难,成为老欧盟的麻烦。
波兰和匈牙利的最高层一年内多次会晤,缔结了血亲般的兄弟伙伴关系。

九,波兰政府推出“家庭500+计划试图挽救波兰的低出生率
为了解决波兰出生率下降、年龄老化的人口危机,减少执政党推出的降低退休年龄门槛的政策负面效应,波兰政府耗费巨资推出“家庭500+计划(对有二个及二个以上孩子的家庭每月补助500波币直至18岁成人,对人均收入不超过800波币的第一个孩子的家庭也提供每月500波币的补助),试图挽救波兰的低出生率。目前初步导致的结果是:15万妇女辞职回家;进口货物增加;电影院上座率创纪录。
现在乌克兰成了波兰劳动力的重要来源之一,乌克兰人不仅挽救了波兰劳工市场,而且在所有波兰外籍人士支付的医疗养老保险中占比64%

十,波兰在国际足联的排名继续靠前
在国际足联排名中,波兰国家足球队位列第15位,创有史以来新高。波兰队在过去的2016年法国欧洲杯赛中表现优越,在今年举行的2018年俄罗斯世界杯预赛阶段位列小组第一。

 楼主| 发表于 2016-12-15 21:43:20 | 显示全部楼层
Ranking 10 najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2016 według portalu dla Chińczyków w Polsce www.plchinese.com

1.        Szczyt NATO w lipcu w Warszawie
Szczyt NATO odbył się w dniach 8-9 lipca 2016 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele 52 krajów, w tym szefowie państw oraz rządów 28 państw członkowskich, liderzy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, jak również przedstawiciele 11 organizacji międzynarodowych, około 25 000 uczestników. Około 2000 dziennikarzy relacjonowało to wydarzenie.

2.         Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
W dniach 26-31 lipca 2016 w Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży.  W ceremonii powitalnej wziął udział Papież Franciszek, który podczas mszy powitał  2 miliony pielgrzymów z całego świata.

3.         Kryzys Trybunały Konstytucyjnego w Polsce
Długotrwały kryzys Trybunały Konstytucyjnego w Polsce rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku po objęciu władzy przez nowy rząd i trwa do dziś. Kontrowersje te wywołały krytykę urzędników w Polsce, Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych itp oraz organizacji praw człowieka. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym nie został opublikowany przez polski rząd, orzeczenie to zostało uznane za nie oparte na przepisach prawa.  Rząd i Trybunał Konstytucyjny oskarżają się wzajemnie o „niekonstytucyjność”. Wprowadzenie serii kontrowersyjnych ustaw, wywołało zintensyfikowanie sprzeciwu polskiej opozycji, w tym Platformy Obywatelskiej, Partii Nowoczesna, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz powstanie nowej organizacji "Komitetu Obrony Demokracji" , która wielokrotnie organizowała protesty i demonstracje na ulicach w całej Polsce.

4.         Pogorszenie bezpieczeństwa w Polsce
Wraz z wzmocnieniem uzbrojenia  wschodniej flanki NATO, Rosja rozmieściła w graniczącym z Polską Obwodzie Kalingradzkim wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander z możliwością ataku nuklearnego o zasięgu do 700 km, wyposażyła bazy wojskowe na Morzy Bałtyckim w systemy obrony przeciwrakietowej oraz nowe naddźwiękowe pociski przeciwrakietowe. NATO oraz Rosja wzajemnie się oskarżają, jednak obie strony kontynuują swoje działania.

5.         Regres w stosunkach  Polsko-Francuskich spowodowany zerwaniem negocjacji dotyczących dostaw  dla wojska polskiego
W październiku rząd Prawa i Sprawiedliwości anulował podpisany przez poprzedni rząd przetarg o wartości 3,5 mld dolarów na zakup 50 helikopterów „Caracal”, co wywołało kryzys dyplomatyczny pomiędzy Warszawą a Paryżem. Premier Francji Francois Hollande, Minister Spraw Zagranicznych Jean-Marc Ayrault  oraz Minister Obrony Jean-Yves Le Drian przełożyli planowaną wizytę do Polski oraz zagrozili ponownym przeanalizowaniem warunków współpracy wojskowej z Polską.

6.         Marsz przeciwko „całkowitemu zakazowi aborcji”
Projekt „ustawy o całkowitym zakazie aborcji” spowodował masowe protesty w całym kraju. Polska partia rządząca oraz kościół zmiękczyli swoje stanowisko, w efekcie czego zapis został wycofany przez sejm.

7.         Rząd polski wznowił badanie smoleńskiej katastrofy lotniczej z 2010 roku
Partia Prawo i Sprawiedliwość, która nieustannie jest nastawiona sceptycznie do wyników śledztwa w sprawie wypadku samolotu prezydenckiego, wznowiła dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku samolotowego pod Smoleńskiem w 2010 roku, w którym zginął prezydent Lecz Kaczyński wraz z 96 członkami polskiej elity, twierdząc,  że samolot wybuch w efekcie ataku, nie było to wypadek jak zostało to ustalone przez poprzedni rząd.
Powstały kolejno film polskiej produkcji o teorii spiskowej „Smoleńsk” oraz nowa książka kontrowersyjnego niemieckiego pisarza Jurgena Rotha p.t. „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”
Aktualnie rząd rozpoczął ekshumację szczątków ofiar katastrofy ,włączając w to zwłoki prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, w celu zebrania materiałów dowodowych, część rodzin ofiar smoleńskich wyraziły ku temu sprzeciw.

8.         Wzmocnienie wpływu grupy Wyszechradzkiej
Składająca się z 4 państw - Polski, Węgier, Czech i Słowacji Grupa Wyszechradzka coraz aktywniej staje się liderem „Nowej Unii Europejskiej”. Raz po raz przypuszczają atak w sprawach takich jak program alokacji uchodźców, swobody demokratyczne w Unii Europejskiej, projekt Niemiecko-Rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym w Europie, przysparzając niemało kłopotów „Starej Unii Europejskiej”.
Kilkukrotnie w tym roku odbyły się spotkania na najwyższym szczeblu pomiędzy Polską a Węgrami i zawarte zostało między tymi krajami partnerstwo - braterstwo krwi.

9.         Polski rząd uruchomił program „Rodzina 500+”ratując niski wskaźnik urodzeń w kraju

W celu rozwiązania problemu spadku wskaźnika urodzeń, kryzysu starzenia się społeczeństwa oraz zmniejszenia negatywnych skutków wprowadzonej  przez partię rządzącą polityki obniżenia wieku emerytalnego, rząd polski uruchomił kosztowny program „Rodzina 500+” (miesięczny dodatek 500 PLN dla rodzin posiadających 2 lub więcej dzieci poniżej 18 roku życia oraz dla pierwszego dziecka w rodzinach w których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 800 PLN) próbując uratować niski wskaźnik urodzeń w Polsce.
Wstępnie  odnotowane wyniki: 150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy zawodowej i zostało w domu, zwiększony import do Polski, rekordowa frekwencja w kinach.
Aktualnie Ukraina stała się głównym źródłem siły roboczej w Polsce. Ukraińcy nie tylko ratują polski rynek pracy, ale również stanowią 64% cudzoziemców opłacających w Polsce składki zdrowotne i emerytalne.

10.         Polska pnie się do góry w rankingu FIFA
Polska reprezentacja zajmuje 15 miejsce w rankingu FIFA, jest to rekordowo wysoki wynik w historii. Polska drużyna świetnie zaprezentowała się na minionych Mistrzostwach Europy 2016 we Francji, w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji 2018 Polska zajęła pierwsze miejsce w grupie.

回复

使用道具 举报

您需要登录后才可以回帖 登录 | 加入我们

本版积分规则

办公地址|手机版|首页广告|关注微信|加入我们|合作伙伴|联系方式|民藏人|波兰华人资讯网

GMT+8, 2024-11-27 01:23 Powered by Discuz! X3.4 © 2001-2013 Comsenz Inc.

特别声明:本站提供网上自由讨论使用,所有个人言论仅代表网友本人观点,并不代表本论坛立场,本站不负任何法律责任转载本站内容请标明文章作者和出处! 网站地图:SITEMAP.XML

拒绝任何人以任何形式在本网站发表与中华人民共和国法律相抵触的言论

 

快速回复 返回顶部 返回列表